fbpx

Hangar Kapısı

Hangar kapısı, büyük ölçülerde kapı açıklığı olan binalarda kullanılmaktadır. Genellikle tersane, uçak hangarlarını ve maden gibi çevre koşulları bakımından dayanıklılığın önemli olduğu binalarda tercih edilmektedir. Mega kapı olarak da bilinmektedir. 

Hangar Kapıları, kaynak ve bileme kaynaklı kıvılcım ya da kumlama maddelerinin sıçramasına karşı dayanıklıdır. Çift taraflı PVC branda kullanılarak üretilen hangar kapısı -35’ den +70 derecelere kadar dayanıklıdır. En çok karşılaşılan ve çalışmaları olumsuz etkileyen çevresel faktör: rüzgar tüm büyük branda kapılarda sorun olmaktan çıkmıştır. Çünkü bu kategorideki tüm kapılar güçlü rüzgar yükünü minimize edecek şekilde tasarlanmıştır. Yatay kılavuzlar üzerine gelen rüzgar yükü, binaya monte edilmiş dikey kolonlara iletilir ve böylece kapı rüzgar yükünden en az seviyede etkilenmiş olur.  Tesisin maruz kaldığı rüzgar yüküne uygun tasarımlar yapılarak kapının rüzgara dayanıklılığı sağlanabilir.

Hangarlarda da oldukça tercih edilen hangar kapısı uçakların geçişini sağlayabilmek için yatay olarak hareket ederek yukarıya katlanan direkler kullanılmaktadır. Özel olarak tasarlanan bu direkler sayesinde yan yana olan büyük kapılar birleşerek çok daha büyük bir açıklık meydana getirir.

Bu özel kapılarda büyüklük neredeyse sınırsızdır; istenilen her ölçüde kapı üretilebilmektedir. Hızlı ve dayanıklı olan bu kapılar tersane kapısı, uçak hangar kapısı, gemi hangar kapısı ve fabrikalarda büyük kapılarınızı kapatmak tercih edilmektedir. Vinç kapıları gibi tesis ve işletmenin ihtiyaçları doğrultusunda özel olarak tasarlanmış gruplarımızda bulunmaktadır. Her türlü kapı ihtiyacınızda çözüm ortağınızız.

Uçak hangar kapısı sistemleri

Uçaklar için gerekli, genellikle çok geniş olan uçak hangar kapıları tek ya da çok kanatlı olarak seçilebilir ve boyutları neredeyse sınırsız olabilir.

 

BÜYÜK BRANDA KAPI TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Marka                                   ALD

Tanımı                                 MEGA ÇİFT KAT BRANDA KAPI

Motor                                   Wat, Manyetik frenli iki adet kullanılır.

Çalışma Gerilimi                 AC 400 V

Redüktör                             YILMAZ Redüktör ( MN serisi ) kullanılmaktadır

Senkronizasyon                  Tamburlar ve bunlara bağlı dişliler ile motorların hareketinin senkronize olması sağlanmıştır.

Çalışma Şekli                      Çift motor kullanılarak her iki taraftan çelik halatların tanbura sarılması ile yukarı yönde açılmaktadır. Yan kılavuzlar içersinde kestamit makaralar yardımı ile rahat, sessiz ve güvenli çalışması sağlanmıştır.

Çalışma Hızı                       10-12 m/dk

Rüzgar Dayanımı               140 km/s

Kontrol Ünitesi                   Özel tasarım koruma sınıfı IP 65 saç kasa pano. Şalt malzemesi LC Mec serisi

Çalışma                              Buton kontröllü ( Açma - Acil Stop - Kapama ) ve Manuel / Otomatik seçme anahtarı ve buton kilitleme özelliği bulunur.

Alt Limit                              Kapı kapanmasını tamamladığında gergin olan halatlar boşalır ve her iki tarafta halat üzerinde bulunan mekanik kollar makaralı siviçleri devreye sokar.

Alt Limit Acil Stop              Dış etkenler sonucu halatın kopması durumunda her iki tarafta halat üzerinde bulunan mekanik kollar derhal devreye girer ve makaralı siviçler kapının çalışmasını durdurur. Özel tasarım fren mekanizması kapının kapanmasına olanak vermez.

Üst Limit                            Kapı açılmasını tamamladığında en üst makas üst grupta bulunan mekanik limit çubuğunu yukarı iter ve makaralı siviçler devreye girer.

Üst Limit Acil Stop            Üst limit arızası durumunda devreye girer.

Yan Klavuzlar                   10 ile 15 mm kalınlığında sactan dayanımı ve direnci artırması için özel olarak tasarlanmıştır.

Fren Rayı                         15 mm Et kalınlığında özel alüminyum ( T Ray ) olarak üretilir.

İç Karkas                          İç taşıyıcı makaslar kutu profilden imal edilmektedir. Profil ölçüleri kapı ebadına göre belirlenir.

Branda                             MEHLER marka 1100 Denye çift tarafı polyester kaplı, toplam ağırlığı 900gr/m², çalışma sıcaklığı - 35 + 70 derece olan, kopma direnci 800/750 N, gerilme kuvveti 4000/4000 N/5 cm, yapışma kuvveti 100 N/5 olan brandadan üretilmektedir.

Branda Montajı                Özel alüminyum çıta profillerin, iç karkasta bulunan profil makaslara brandayı araya alacak şekilde 150mm aralıklarla vidalamak suretiyle sabitlenir.

Branda Rengi                   RAL

Metal Aksam Rengi          RAL 9002 BEYAZ

Yan Sızdırmazlık              Klavuzların her iki yanında özel kauçuk fitil brandanın yüzeyine temas etmesi sonucunda sızdırmazlık minimuma indirilmiştir.

Alt Sızdırmazlık                Alt taşıyıcı makasa monte edilen özel kauçuk zemine temas etmesi sonucu sızdırmazlık minimuma indirilmiştir.

Halat kopma emniyeti      Alt taşıyıcı makasın her iki tarafında mekanik çalışan dişli kamlar halatın kopması halinde alüminyum raya batmak sureti ile kapının düşmesini engeller ve alt limit acil stop siviçleri motoru durdurur.

Boya                                 Metal Aksamlar istenilen RAL renginde astar ve son kat boya ile boyanır.

Garanti                             İmalat ve montaj hatalarına karşı 2 yıl (Doğal afetler ve kullanım hatası hariç) garantilidir.

Hangar Kapısı Fiyatları

Fiyatlar ürünün boyutuna, istenilen ürüne ve ayrıntısına göre değişebilmektedir. Hangar Kapısı Fiyatı hakkında bizden ayrıntılı bilgi almak için  iletişime geçebilirsiniz.